Viete čo vám pomôže na skoliózu?

Máte sedavý spôsob života, prípadne ste prešli úrazom, alebo ste len rýchlo vyrástli a trávite veľa hodín za počítačom a knihami? Toto všetko sú najčastejšie dôvody návštev u lekára, ktorý mnohokrát indikuje diagnózy ako chybné držanie tela, skoliotické držanie, skolióza, skrížené syndrómy a iné. No ako sa v tom vyznať, čo sa za názvom týchto diagnóz skrýva a aká je možnosť liečby ?

Vedeli ste, že za skoliózu môže aj chybné držanie tela?

Ide o najľahšiu a začínajúcu formu funkčnej dysfunkcie osového aparátu, ktorá ak sa v dostatočnom predstihu nezačne riešiť, môže vzrásť do vážnejších ochorení. Je najčastejšie daná oslabením svalového aparátu, zanedbaním fyzickej aktivity a cvičenia, alebo je dôsledkom psychických zmien u detí a dospelých. Jedná sa o funkčnú poruchu, takže ide o dysbalanciu svalového aparátu, pri ktorej zatiaľ nedošlo k štrukturálnym poruchám kostno-kĺbneho systému. Možnosť liečby je v prvom rade dôsledná diagnostika jednotlivých svalov a reťazcov, následne  inštruktáž špeciálnych cvičením a posilnenie oslabených svalových skupín.

Správne vykonávané cvičenie je nevyhnutné pri rehabilitácii skoliózy.

Skoliotické držanie tela a skolióza nie je to isté

Skoliotické držanie tela a skolióza sú dve najčastejšie zamieňajúce sa diagnózy. Skoliotické držanie tela tvorí drvivú väčšinu prichádzajúcich pacientov, ktorým bola v minulosti chybne diagnostikovaná skolióza. Ide o vychýlenie stavcov do strany, avšak ešte nedochádza k rotačným deviáciam a nie je prítomná ani deformita stavcov.

Tento problém trápi väčšinu populácie a príčinou býva najmä naša prirodzená lateralita (pravák a ľavák), alebo asymetrické zaťaženie nášho tela (taška cez jedno plece, chôdza, nevhodný sed…)

Aké sú možnosti liečby skoliózy?

Najdôležitejšími krokmi a cieľmi v našej terapii sú :

  • Zlepšenie držania tela
  • Úprava pohybových stereotypov
  • Zlepšenie držania tela
  • Aktivácia šikmých svalových reťazcov
  • Kompenzačné cviky
  • Aktivácia proprioreceptorov na nožnej klenbe
Po diagnostikovaní skoliózy, ju treba čím skôr začať aktívne riešiť.

Čo je naozaj skolióza?

Skolióza je ochorenie chrbtice, ktoré už sprevádza okrem vybočenia stavcov do strán, aj ich rotácia následná deformita. Ak vám skolióza bola potvrdená, neznamená to, že máte všetky spomenuté komponenty vo vážnom a neriešiteľnom stave. Skolióza má veľmi veľa členení a stupňov, ktoré treba na základe RTG diagnostikovať a po zhodnotení stavu ju začať aktívne riešiť.

Našej terapii opäť predchádza dôsledná diagnostika celého pohybového aparátu, hľadanie primárnych príčin a následná terapia pohybom, v ktorom sa snažíme o trakcie, derotačné pohyby, korekcie, nácvik správneho dýchania, posilnenie svalových skupín a nácvik správnych pohybových stereotypov. Ide o „beh na dlhšiu trať“, avšak s cieľom zmierniť váš stav, zmierniť bolestiskvalitniť život čo najviac, ako sa len dá. V ďalšom pokračovaní si prejdeme horný a dolný skrížený syndróm a ich možnosti ovplyvnenia a terapie.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné