Skolióza a skrížený syndróm

V tomto článku sa dočítate ako skrížený syndróm vplýva na skoliózu a skoliotické držanie tela. Rozoberieme si najčastejšie sa vyskytujúce diagnózy v bežnej populácii, ktoré popisujeme ako horný, dolný a zmiešaný skrížený syndróm.

Čo je to horný skrížený syndróm?

V tomto syndróme ide o svalovú dysbalanciu hornej časti trupu a končatín, ktorá sa prejavuje najmä výrazným predsunom hlavy (tzv. krčnou hyperlordózou), skrátením prsných svalov, horných trapézových vlákien a levatoru. Oslabené bývajú najmä dolné fixátory lopatiek, bránica, serratus a hrudná chrbtica, pri ktorej môže byť výrazná hyperkyfóza.

Skolióza postihuje čoraz mladšiu vekovú skupinu.

A ako sa prejavuje dolný skrížený syndróm?

Už samotný názov napovedá, že sa bude jednať o spodnú časť tela a v tejto časti si najčastejšie všímame oslabené hlboké brušné svaly, panvové dno, gluteálne (sedacie) svaly a skratené sú najmä flexory bedra, quadratus lumborum  a vzpriamovače v lumbálnej časti chrbtice.

Ak mám skrátený, oslabený jeden z týchto svalov, stačí cvičiť/uvoľniť len ten?

Toto je veľmi častá chyba, ktorú si v bežnej praxi všímam. Niekto si všimne insuficienciu v danej oblasti, alebo svale a začne riešiť len ten. Z dlhodobého pohľadu sa jedná o nedostatočný krok, pretože ako sme spomínali vyššie, jedná sa o skrížené syndrómy a teda skrátenia/oslabenia v určitých slučkách a reťazcoch. V skratke povedané, koža ovplyvňuje podkožie, podkožie fascie, fascie sval a sval ďalšie svaly a naopak. Je preto dôležité hĺbkovo sa zamyslieť, prečo mi dotyčný sval tuhne, alebo je slabý. Možno máte primárnu príčinu úplne inde.

Príkladom sú napriklad naše tak často zatuhnuté trapézy, ktorých hypertonus je často dôsledkom ich oslabenia a to hlavne v kaudálnej (dolnej) časti. Uvoľnením dosiahneme chvíľkovú úľavu, ale vyriešením dysbalancie pomocou cielenej terapie dosiahneme dlhodobé uvoľnenie a svalovú bezbolestnú súhru.

Pri riešení skrížených syndrómov využívame najnovšie metódy a postupy.

Keď sa dva syndrómy spoja v jeden – zmiešaný skrížený syndróm

S veľkým predpokladom sa tento syndróm vyskytuje takmer u každého, u koho bol zistený primárne aspoň jeden z vyššie spomínaných syndrómov. Ide o ich kombináciu, ktorá sa ale pri dlhodobých patologických stereotypoch dá predpokladať. Ak si tento syndróm ako fyzioterapeuti všimneme, začíname ako prvé riešiť chodidlá a ich typ a klenbu, dĺžku končatín, symetriu panvy, tvar chrbtice a následne hlboký stabilizačný systém, ktorý tvorí akési naše centrum statiky a pohybu.

Keďže ide o funkčné problémy, sú relatívne dobre liečiteľné z pohľadu fyzioterapie a následných kompenzačných tréningov.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné