Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.
Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čo je to diastáza?

Diastáza je rozostúpenie brušných svalov v oblasti linea alba. Brušné svaly sa rozostúpia, pretože sú ochabnuté a oslabené a následne nie sú schopné správne fungovať. Diastáza nevyzerá u všetkých rovnako. Niekto ju môže mať v horšom stave, niekto v lepšom, no v žiadnom prípade by sa nemala zanedbať. Nakoľko v našom ľudskom tele všetko so všetkým súvisí, takáto dysfunkcia brušných svalov môže spôsobiť rad ďalších problémov.

Aké ďalšie problémy môže diastáza spôsobiť?

Takým najjednoduchším príkladom je, že ak má niekto diastázu, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať aj zlé držanie tela. Je to kvôli tomu, že brušná stena sa spolu s ďalšími svalmi významne podieľa aj na našej posture, resp. na tom, ako držíme svoje telo, ako kráčame, a akým spôsobom robíme bežné veci počas dňa. Následne zlé držanie tela vedie k preťažovaniu a k bolesti. Bolesť sa potom prejavuje u každého inde a inak. Niekoho bolí drieková chrbtica a niekoho bolí bedrový kĺb. Skrátka je to individuálne. Neriešený problém sa môže stále nabaľovať a rozvinúť sa do vážnejších problémov, ktoré si potom vyžadujú oveľa viac času a úsilia na to, aby sa dali do poriadku.

Ako zistíš, že má niekto diastázu?

Najdôležitejšie je dôkladné vyšetrenie pacienta. Ak ma niečo v rámci celkového vyšetrenia pacienta navedie k tomu, že pacient môže mať diastázu, jednoducho si ju vyšetrím. Niekedy pacient príde aj sám s tým, že vie, že má diastázu a niekedy zas vidím na prvý pohľad, že má diastázu. Napríklad, keď si líha na vyšetrovací stôl. Avšak, vždy si to vyšetrením overím a zhodnotím si, kde sa diastáza nachádza a aká je veľká.

diastázu môžete mať nie len po pôrode. Palpačné vyšetrenie diastázy brušných svalov.
Palpačné vyšetrenie diastázy brušných svalov.

Často sa v praxi stretávaš s diastázou?

Áno, veľmi často a to najmä u mužov a dokonca u mladých mužov. Ako už bolo spomenuté na začiatku, diastáza nemusí vzniknúť len u žien, ktoré porodili. Často sa stretávam s diastázou u mladých športovcov. Znie to asi zvláštne. Ako by mohol mať športovec diastázu? Ako by mohol mať športovec oslabenú brušnú stenu? Jednoducho tak, že posiluje nesprávne a tým si diastázu vytvára sám. A ja sa ho následne snažím naučiť s celým telom pracovať inak, správne, efektívne a hlavne zdravo. Ako som už spomenul, všetko so všetkým súvisí a aj dlhodobé nesprávne preťažovanie určitej mäkkej štruktúry sa môže prejaviť natiahnutím alebo roztrhnutím. Diastáza nie je iba o oslabenom bruchu a nesprávnom zaťažení, ale aj o nedostatočnom zapojení ostatných štruktúr potrebných na správne fungovanie a držanie tela v priestore.

Takže diastáza môže vzniknúť aj nesprávnym cvičením?

Áno a to platí pri všetkom. Je dôležité to stále pripomínať, že nesprávnym cvičením, resp. nesprávnou technikou cvičenia si môžeme privodiť len ďalšie ťažkosti. Preto aj kolegovia tréneri v Movement Institute sa snažia individuálne pristupovať ku každému pacientovi, ktorého im po zlepšení stavu pošlem do fitka, aby zosilnel a zafixoval si novonaučené princípy cvičenia, resp. životosprávy. Zlým cvičením je možné diastázu dokonca zhoršovať. Pokiaľ pacient nie je poučený o tom, čo je preňho vhodné a čo nie, určitý typ cvikov mu môže skutočne uškodiť. Človek by si mohol povedať, že diastáza = slabé brucho = treba posilniť brucho. Najčastejšia reakcia ľudí je, že začnú cvičiť klasické sedľahy (brušáky). Táto forma cvičenia v dnešnej sedavej dobe nie je správna. Väčšina ľudí má bolesti chrbta a tento cvik je ideálny na zhoršenie ich stavu.

Ako teda treba cvičiť s diastázou?

To je presne problém dnešnej doby. Existuje veľa návodov na internete, či už videí, alebo iných rôznych príspevkov s tipmi na cviky. Možno som stará škola, ale takto to nikdy nefunguje. Dôležité je dôkladné vyšetrenie a na základe vyšetrenia zvoliť vhodný cvik pre daného pacienta, ktorý mu pomôže tam, kde má a zároveň neuškodí. Ale zväčša to nie je iba o cviku, ale o pochopení správneho držania tela pri cvičení a jednoduchých princípoch aktivácie brušnej steny, resp. ostatných posturálnych svalov. Preto je dôležité osobné stretnutie. U nás v Movement Institute dbáme aj na správne prevedenie cvikov. Pacientov počas celého cvičenia kontrolujeme a opravujeme. Keď sa časom pacient naučí kontrolovať telo pri cvičení, môže si cvičiť aj sám doma a bude sa sám aj vedieť odkontrolovať. Ale prvotný kontakt musí byť osobný. Cez internet a na diaľku Vás to nikto tak nenaučí, ako keď je niekto osobne pri Vás.

Máte diastázu aj vy?

Nechajte sa vyšetriť našimi odborníkomi

Dá sa diastáza vyliečiť?

Sú prípady, kedy je diastáza tak rozsiahla, že cvičenie nepomôže. Pokiaľ sa diastáza podchytí včas, správnym a najmä pravidelným cvičením a životosprávou je možné ju odstrániť. Rád by som zdôraznil, že ako pri všetkom je dôležitá tá pravidelnosť cvičenia. Cvičenie raz za dva týždne nebude mať efekt, dokonca ani raz za týždeň. Napríklad u žien po pôrode, u ktorých je všetko oslabené, je ideálne cvičiť každý deň. U športovcov zdôrazňujem, aby si diastázu “strážili” pri činnostiach, ktoré cez deň vykonávajú a nefixovali si ju ešte viac.

Takže s diastázou môže prísť za Tebou ktokoľvek?

Áno, je to problém ako každý iný, no nie u každého vyriešiteľný. Ak sa diastáza zanedbá a dlhodobo sa fixuje, spúšťa množstvo ďalších sekunárne vzniknutých preťažení/oslabení, dysbalancií, instabilít a pod. Každému sa snažím pomôcť, ako najlepšie viem, či už ide o ženu po pôrode, športovca, alebo staršieho človeka, ktorý má úplne iné problémy. Dôležité je cvičenie prispôsobiť konkrétnym potrebám a schopnostiam daného pacienta, správne ho naviesť na cvičenie, poučiť a edukovať, čo a akým spôsobom môže vykonávať aj doma, aby sme celý proces zefektívnili. Ja vždy hovorím, že treba sa zamyslieť, koľko rokov ste si diastázu podporovali a treba sa potom k tomuto problému aj takto postaviť a minimálne taký dlhý čas sa jej aj venovať. Diastáza sa nevyrieši sama a ani sa nevyrieši za týždeň.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

články od Ondreja

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Fyzioterapeut radí, ako na bolesť chrbta

Štatistika hovorí, že každého z nás aspoň raz za život bolel chrbát. Možno ani neviete, ale najnákladnejšie ochorenie v EÚ je práve bolesť chrbta a liečebné náklady s ním spojené. Opýtali sme sa preto odborníka – fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku na jeho skúsenosti s bolesťami krčnej chrbtice ale najmä bolesťami krížov.

Čítať viac »

Zdieľajte tento profil

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné